Kontakt: +45 7077 7170 info@herkules-invest.dk
Hvilke omkostninger er forbundet med købet af ejendommen i K/S Herkules Lüdenscheid?

Hvilke omkostninger er forbundet med købet af ejendommen i K/S Herkules Lüdenscheid?

Nedenfor ses en oversigt over ejendomskøbet:

DKKEUR
Ejendommen bliver købt for75.245.00010.100.000
I forbindelse med handlen er der følgende handelsomkostninger:
Stempel4.890.925656.500
Notar og tinglysning752.450101.000
Danske og tyske revisorer og advokater300.98040.400
Byggeteknisk gennemgang150.49020.200
Honorar til Herkules2.686.247360.570
Salg og markedsføring1.790.831240.380
Låneomkostninger902.940121.200
Købspris inkl. handelsomkostninger og likviditet86.719.86311.640.250
Startlikviditet fra kapitalfremskaffelsen776.663104.250
Heraf grund7.612.8571.021.860

 

Ifald af at omkostningspositionerne: Notar og tinglysning, danske og tyske revisorer og advokater og byggeteknisk gennemgang, samlet bliver højere, bliver en overskridelse modregnet i posten “Honorar til Herkules”. Selve handlen er uden moms, da klinikker og hospitaler er momsfrie. Det betyder at momsen på omkostningerne ikke bliver refunderet af de offentlige myndigheder. Positionerne; danske og tyske revisorer og advokater, byggeteknisk gennemgang, honorar til Herkules, salg og markedsføring og tinglysning er delvist inkl. moms. Omregningskursen er DKK/EUR 7,45.

Ejendommens værdi

Vi mener, at ejendommens værdi, som den står i dag, repræsenterer en meget fair value i købers favør. Dels i betragtning af, at vi har en 20-årig lejekontrakt, hvor lejer betaler alle omkostninger på driften, og skal vedligeholde og udskifte ifald noget går i stykker.

Når man betragter lejen, udgør den EUR 5,42 per kvadratmeter per måned svarende til kr. 484,- per kvadratmeter per år. I strategien er det beskrevet under ”Ombyg og salg som ældrebolig/plejehjem” at markedslejen er ca. EUR 10,50 per kvadratmeter per måned svarende til kr. 938 per kvadratmeter per år. Her skal der naturligvis investeres i ejendommen, men ikke så meget som lejeforskellen er. Ud fra den betragtning er ejendommen tydeligt udlejet til under markedsleje. Den lave leje ser vi som en sikkerhed for investorerne og investeringen i øvrigt.

 

Vil du se mere information om K/S Herkules Lüdenscheid, hvor du kan få 9% i afkast om året med 4,5% i årligt udbytte, så klik her.

 

“We take care of your property value”

– Herkules Group

Facebook

Instagram